Subwencja oświatowa

Subwencja oświatowa jest jednym ze źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego. W rzeczywistości nie wystarcza ona jednak na pokrycie wszystkich wydatków oświatowych w samorządzie.

Zasady naliczania subwencji oświatowej wynikają z przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wielkość części oświatowej subwencji ogólnej dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego ustala corocznie ustawa budżetowa.

Kancelaria Prawa Gospodarczego i Oświatowego świadczy pomoc prawną w zakresie szeroko pojętej subwencji oświatowej. Zapraszamy do współpracy.

subwencja oświatowa

Subwencja oświatowa – podstawa prawna

Temat subwencji oświatowej regulują m.in. następujące przepisy polskiego prawa:

  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483) – art. 167.
  • Ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego– art. 27, art. 28.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2024
obsługa prawna dziennych punktów opieki nad dziećmi

Subwencja oświatowa 2024

Sposób podziału tej subwencji oświatowej ustala corocznie Minister Edukacji Narodowej. W roku 2024 obowiązuje rozporządzenie MEiN z 8 grudnia 2023 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2024. Część oświatowa subwencji ogólnej wyliczana jest według specjalnego algorytmu, stanowiącego załącznik do ww. rozporządzenia.

Subwencja oświatowa na ucznia niepełnosprawnego 2024

Zgodnie z art. 8. ust 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w roku budżetowym na realizację zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe, oraz na organizację zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy – Prawo oświatowe, jednostka samorządu terytorialnego przeznacza środki w wysokości nie mniejszej niż kwota przewidziana w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego na uczniów, wychowanków i uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach, prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, w zakresie tych zadań. Rozporządzenie MEN z 8 grudnia 2023 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2024 przewiduje odrębne wagi dla uczniów niepełnosprawnych, wśród których wyróżniamy:

  • P5 = 1,400 dla uczniów lub słuchaczy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, niedostosowanych społecznie, zagrożonych niedostosowaniem społecznym (na podstawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego) – wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy oraz dla uczniów lub słuchaczy szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych – wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, którzy nie posiadają orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • P6 = 2,900 dla uczniów lub słuchaczy niewidomych, słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją (na podstawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego) – wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy;
  • P7 = 3,600 dla uczniów lub słuchaczy niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym (na podstawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego) – wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy;
  • P8 = 9,500 dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim objętych zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi organizowanymi w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych formach wychowania przedszkolnego, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych, szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz uczniów lub słuchaczy z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera (na podstawie odpowiednio orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych albo o potrzebie kształcenia specjalnego) – wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy

Subwencja oświatowa na ucznia w klasie sportowej

Prowadzenie oddziału sportowego lub szkoły mistrzostwa sportowego wiąże się z otrzymywaniem przez organ prowadzący w postaci jednostki samorządu terytorialnego wyższej subwencji. Wynika to z treści rozporządzenie MEN z 8 grudnia 2023 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2024.

Rozporządzenie to przewiduje bowiem odrębną wagę P 32 = 0,200 dla uczniów oddziałów sportowych i P33 =1,000 dla uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego.

Subwencja oświatowa na nauczyciela

W 2024 roku subwencja oświatowa wyniosła ponad 87 mld 983 zł i jest wyższa o 36,2% od kwoty subwencji oświatowej w roku 2023, co stanowi znaczną podwyżkę w stosunku do lat ubiegłych. Subwencja ta obejmuje między innymi wynagrodzenie nauczycieli i związane z nimi koszty. Średnia subwencja na jednego nauczyciela różni się w zależności od regionu i stopnia awansu zawodowego, jednak ogólna pula pozwala gminom na pokrycie podwyżek nauczycieli oraz innych wydatków związanych z edukacją.

Nowe rozporządzenie zakłada zwiększoną subwencję dla organów prowadzących szkoły, w których udział liczby etatów nauczycieli dyplomowanych i nauczycieli mianowanych w ogólnej liczbie etatów nauczycieli jest większy niż średnia krajowa.

Wśród zmian w stosunku do poprzedniego roku, wskazać można włączenie do definicji etatu osób niebędących nauczycielami, które zostały zatrudnione w trybie art. 15 Prawa oświatowego.

 

Subwencja oświatowa – pomoc prawna

Kancelaria Prawa Gospodarczego i Oświatowego oferujemy kompleksową pomoc w sprawach z obszaru subwencji oświatowych. Posiadamy odpowiednią wiedzę i wykształcenie, aby móc rozwiązywać wszystkie problemy natury prawnej naszych klientów.

Zapraszamy do kontaktu:

 

Kontakt

Kontakt

    Preferowana metoda komunikacji
    Wybierz minimum jedną formę kontaktu**